Budownictwo pasywne

Budownictwo pasywne jest nowoczesnym standardem budownictwa energooszczędnego o skrajnie niskim zapotrzebowaniu na energię cieplną wynoszącym 15 kWh/m2/rok.
Domy pasywne wyróżnia szereg innowacyjnych rozwiązań mających na celu radykalne ograniczenie strat ciepła, a także optymalizację zysków z energii słonecznej.
Budynki pasywne mają za zadanie minimalizowanie strat energii cieplnej zamiast jej uzupełnianie.

Dzięki pracy naukowców z całego świata, powstały wytyczne gwarantujące zachowanie komfortu termicznego użytkowników zarówno latem jak i zimą dzięki wykorzystaniu pasywnych źródeł ciepła, takich jak energia słoneczna służąca do przygotowania ciepłej wody użytkowej i ogrzania pomieszczeń przenikając przez okna, ciepło powietrza ogrzanego przez grunt, odzysk ciepła z wentylacji, czy ciepło oddawane przez mieszkańców.
W budynku takim nie wykonuje się systemu centralnego ogrzewania, nie ma zatem tradycyjnych grzejników. Sercem budynku pasywnego jest centrala wentylacyjna skupiająca w sobie wiele urządzeń o bardzo wysokiej sprawności, takich jak rekuperator do odzysku ciepła z powietrza czy pompa ciepła.

Budownictwo pasywne wyznacza nowy standard ekonomiczny i jakościowy w odniesieniu do kosztów ogrzewania. Przykładowy koszt ogrzania budynku tradycyjnego zużywającego 120 kWh/m2rok wynosi około 4.500zł, a w przypadku budynku pasywnego w standardzie NF15 wynosi 563 zł w skali roku. A zatem oszczędność poniesionych kosztów na ogrzewanie wynosi 90%!

Budownictwo pasywne to nie tylko korzyści ekonomiczne i dbałość o środowisko naturalne, to także świeże i zdrowe powietrze oraz optymalna wilgotność, dzięki zastosowaniu wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej. W ten sposób zbędne stają się w budynku kominy oraz grzejniki pod oknami.

Koniczność wprowadzenia w życie dyrektywy 2010/31/UE powoduje, że budownictwo pasywne i energooszczędne już za moment stanie się nie tyle standardem, co koniecznością.

Powszechna opinia, że budowa domu pasywnego jest droga, a poniesione koszty zwracają się po 30 latach, jest obecnie nieprawdziwa i niesłuszna. W ciągu minionych kilku lat rynek budowlany wzbogacił się o liczne rozwiązania materiałowe, które bez problemów pozwalają osiągnąć parametr 15 kWh/m2rok.
Poprzez bogatą ofertę materiałów konstrukcyjnych, izolacyjnych czy stolarki otworowej (obecnie już kilku producentów w Polsce posiada certyfikaty na okna do budynków pasywnych) oraz szeroki wybór rozwiązań instalacji wentylacyjnych i urządzeń do OZE, koszt budowy budynku pasywnego wynosi około 10-15% więcej niż w przypadku domu tradycyjnego.

Gdy w budżecie budowy uwzględnimy bezzwrotną dopłatę oferowaną przez NFOŚiGW w wysokości 50.000 złotych, wówczas budownictwo pasywne staje się najlepszą inwestycją na przyszłość.