Indywidualny projekt

Pierwszym etapem procesu budowlanego jest projektowanie. Jest to bardzo ważny proces, w którym obok wizji inwestora, projektanta trzeba rozpatrzyć wiele istotnych warunków, często wzajemnie się wykluczających. Pogodzenie wymagań funkcjonalnych, technicznych i prawnych, a w końcu ekonomicznych jest bardzo ważne dla ostatecznego efektu całego procesu budowlanego i wymaga zaangażowania oraz pracy wielu osób. Wszystkie te wymagania stają się jeszcze istotniejsze w przypadku budownictwa pasywnego, które zakłada wysoki standard poszanowania energii.

Do elementów projektowych mających ogromne znaczenie należy zaliczyć ukształtowanie bryły budynku, by była o możliwie zwartej zabudowie, korzystnej proporcji przegród zewnętrznych do kubatury ogrzewanej części budynku. Istotne jest już samo usytuowanie budynku na działce, zorientowanie względem stron świata, tak by zmaksymalizować możliwości zysków energii cieplnej od słońca na elewacji południowej, a ograniczyć przeszklenia na pozostałych.

W trakcie procesu projektowego przy użyciu wysokiej jakości oprogramowania optymalizujemy projekt w celu uzyskania parametrów domu pasywnego przy jednoczesnej analizie ekonomicznej przyjętych rozwiązań projektowych.
Proces projektowy rozpoczynamy od architektury i zagospodarowania działki. Opracowując projekt budowlany w oparciu o uzgodnioną koncepcję architektoniczną budynku, sporządzane są projekty branżowe wraz z niezbędnymi uzgodnieniami aż do uzyskania pozwolenia na budowę.

Na rynku dostępne są setki projektów z dołączonymi kolorowymi wizualizacjami domów jednorodzinnych, które wyglądają w zasadzie identycznie – ganek z kolumienkami, wysunięty garaż, dookoła drzewka i dużo zieleni, wszystko w ciepłych kolorach i światłem słonecznym z czterech stron świata. Na ekranie komputera wygląda to sielankowo i niepowtarzalnie. W rzeczywistości stawiamy dom nie wyróżniający się w niczym od już istniejących zabudowań wokół naszej działki, a jedyną zieleń stanowią tuje posadzone wokół ogrodzenia.
o tak istotne jest indywidualne zaprojektowan

Dlatego tak istotne jest indywidualne zaprojektowanie własnego domu, bo każdy z nas ma inne potrzeby, wymagania i oczekiwania.
A przecież indywidualny projekt, oddający charakter swoich przyszłych mieszkańców i użytkowników stanowi około 3 do 4 % kosztów całej budowy. Dom wybudowany w oparciu o własny gust i niepowtarzalny pomysł jest naszą wizytówką i ma znacznie większą wartość społeczną.

Kupując tzw. gotowca, mimo że wybieramy go spośród setek notabene niczym nie różniących się projektów, już od początku pozwalamy narzucić sobie ograniczenia wynikające z projektu. Wszystkie zmiany, które chcielibyśmy wprowadzić, często są niemożliwe np. ze względów konstrukcyjnych lub architektonicznych,
a jednocześnie wymagają ingerencji projektanta, który przecież nie zrobi tego za darmo.

Należy zdać sobie sprawę jak wiele pracy wymaga wprowadzenie zmian w gotowym projekcie. Warto zatem bez żadnych wstępnych ograniczeń skierować całą swoją energię, indywidualność i talent na współpracę z projektantem architektem i stworzyć własny i oryginalny dom, będący obiektem zainteresowania i uznania sąsiadów oraz znajomych.